What to Eat on an Extreme Grocery Budget of $1 Per Person Per Day

It’s no secret that food prices are high. There’s nothing to fear. We can still feed our families on a super low budget. I have a family of seven and I wanted to do an extreme grocery budget challenge of $1 per day per person. I spent $7 for a day of food.
Extreme budget grocery list
- Blueberries .99 cents
- Rice $1.49 for 2 lbs
- Oatmeal packets $1.50
- Cauliflower florets/frozen package $1
- Broccoli florets/frozen package .98 cents
- Carrots .25 cents for two
- Garlic .38 cents per head
Total $6.59
Breakfast: oatmeal with blueberries
When buying oatmeal packets on a budget, check the number of packets you get in one box. Some flavors have more packages than others. For example, you get 10 packs of cinnamon oatmeal versus eight packs of a variety of flavors.
After making the oatmeal, I put a quarter cup of blueberries on top. There were plenty of blueberries in the package. The package had two cups of blueberries, which is eight quarter cups, just enough for seven people.
Lunch: rice soup
I used some frozen items that I usually use to make broth. You can use chicken or vegetable bouillon/broth powder for your stock instead of using vegetable and chicken scraps as I did.
For example, every time we get a rotisserie chicken, I save the bones and put them in the freezer.
I dumped all the scraps in a big pot of water, set it to boil, then simmered it for about an hour until the water looked a little opaque. Some people like to simmer scraps for up to 24 hours.
After an hour of simmering the soup, I added chopped carrots and garlic and continued to boil until the carrots were fully cooked. I also seasoned the soup at this time with salt, pepper, and parsley.
I also made two cups of rice. I only added about half of it to the soup so it would stay soupy. You can add as much as you’d like to the soup for the consistency you’d like.
Dinner: veggies over rice
I steamed the packages of broccoli and cauliflower, then put them over rice. I made two more cups of rice for the dinner meal. I topped the veggies and rice with a balsamic glaze. You could top it with soy sauce or even ranch dressing.
It took no time at all to make and if I were in a time crunch, I’d throw the whole thing in my Instant Pot, put it on the rice setting, and dinner would have been done in 20 minutes. It was crazy to me how much my family, including the kids, loved this super-simple meal.
Extreme grocery budget
This $ 1-a-day challenge showed me that I don’t have to create super fancy or time-consuming meals to satisfy my family. I hope this was an inspiration if you are also planning extreme budget meals.
Share with us in the comments the types of budget meals you like to make. Let me know also if you have more creative ideas on what to do with vegetables and rice.
Comments
Join the conversation
I agree with the comment above. Having condiments and spices gets expensive. Just the rotisserie chicken you mentioned would be your budget for the day. Serving 7 people on 2 carrots, rice, etc would leave 5 people hungry.
Absolute nonsense. Inefficient, (how many trips to the grocery store do you make to buy two carrots at a time?) More expensive: (rotisserie chicken costs a lot more than buying a whole chicken and roasting it yourself AND that cost wasn't calculated into the day's total because it was left-over. Buying in bulk is almost always cheaper - especially items like carrots which last a long time. Unhealthy - packaged food almost always has too much salt and sugar added, not to mention preservatives. And environmentally unfriendly - why buy little packets of oatmeal when it is cheaper to buy bulk oats in a single recyclable container. Not to mention the fallacy of buying a variety of items for meals for 7 people. I live alone and would have to buy the same variety to have those meals. Even if I bought only one carrot instead of two it would still cost me a lot more than $1/day.
when did you get these prices you're out of touch with today prices
Absolutely ridiculous .. I bought a small package of blueberries last week for 4.99 and a small package of frozen broccoli for 2.99.. You are clearly not being truthful. And 2 carrots to feed 7? I would need 2 just for myself